Tu Jesteś:Wstęp / Państwa / Francja 

 

Francja to państwo leżące w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie.
Francuzi często nazywają swój kraj l"Hexagone (sześciokąt) - pochodzi to od jej kształtu.
Państwo to graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Antylami Holenderskimi. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche.
Całkowita powierzchnia Francji wynosi 674 843 km², co pod względem wielkości daje jej 40. miejsce na świecie.
Najwyższy punkt to Mont Blanc (4 808 m n.p.m.).
Najniższy punkt: delta Rodanu (2 m p.p.m.)
Większe miasta: Paryż, Marsylia, Lyon, Tuluza, Bordeaux, Strasburg, Lille, Nicea
Język urzędowy: francuski,
Część metropolitalna Francji dzieli się na 22 regiony, 96 departamentów oraz około 36 300 gmin. Ponadto wyróżnia się departamenty i terytoria.
Nazwa "Francja" pochodzi od germańskiego plemienia Franków, które zajmowało region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego.

Miejsca do zobaczenia we Francji:
· Zamki nad Loarą (pojęcie obejmujące ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków usytuowanych w dolinie Loary we Francji);
· Paryż (stolica Francji nazywana jest też kulturalną stolicą świata);
· Pola Elizejskie;
· Ogrody Loxembourg;
· Montrmatre;
· Lazurowe Wybrzeże;

Historia
Dynastie królów francuskich
· Merowingowie (481-753) - od powstania Królestwa Franków;
· Karolingowie (753-987) - tylko linia francuska;
· Kapetyngowie (987-1328) -14 królów panujących;
· Walezjusze (1328-1589) - 12 królów panujących;
· Burbonowie (1589-1848), z przerwą na Rewolucję Francuską i rządy Napoleona I (1792-1814), łącznie z Ludwikiem Filipem I Orleańskim i II Republiką (1830-1848).
Granice współczesnej Francji pokrywają się mniej więcej z granicami starożytnej Galii, która była zamieszkana przez celtyckich Galów. Zostali oni podbici przez Rzymian w I wieku p.n.e.  W IV wieku n.e. germańskie plemiona, głównie Frankowie (od których to pochodzi starożytna nazwa „Francie”), przekroczyły Ren i zajęły Galię.. Jako samodzielne państwo Francja istnieje od 843r. wraz z podziałem imperium karolińskiego na części wschodnią, centralną i zachodnią. Zachodnia część w przybliżeniu odpowiadała terytorium współczesnej Francji. Potomkowie Karola Wielkiego rządzili we Francji aż do 987 roku, kiedy to Hugo Kapet został koronowany na króla Francji. Jego potomkowie z dynastii Kapetyngów, Walezjuszów oraz Burbonów stopniowo zjednoczyli kraj w wyniku serii wojen oraz dynastycznego dziedziczenia tronu. Szczyt rozwoju monarchia francuska osiągnęła w XVII wieku pod rządami Ludwika XIV. W tym czasie Francja miała ogromny wpływ na europejską politykę, ekonomię i kulturę, stając się wówczas najludniejszym krajem w Europie. Francja była monarchią do 1792 roku kiedy to w wyniku rewolucji francuskiej została utworzona I Republika Francuska. Napoleon Bonaparte przejął kontrolę w republice w 1799 przyjmując tytuł I konsula. W maju 1804 Francja została proklamowana cesarstwem. W następstwie upadku Napoleona w 1815 we Francji zostaje przywrócona monarchia. W 1830 w wyniku tzw. rewolucji lipcowej powstaje konstytucyjna Monarchia Lipcowa, zastąpiona w 1848 przez II Republikę. Krótki okres tej formy rządów zakończył się w 1852, kiedy to Ludwik Napoleon ogłosił powstanie II cesarstwa. Ludwik Napoleon (Napoleon III) został obalony w wyniku wojny francusko-pruskiej w 1870 i zastąpiony przez III republikę. W I wojnie światowej jest Francja jeszcze aktywnym i znaczącym elementem koalicji zwycięzców. Ale II wojna światowa jest militarną klęską. Zajęcie i okupowanie kraju przez wojska niemieckie, kolaboracja z Niemcami są początkami zmierzchu roli Francji w świecie, chociaż nadal Francja zachowuje znacząca pozycję w Europie. IV Republika została ustanowiona po II wojnie światowej, aby ostatecznie w 1958 ulec przekształceniu w obecną na wpół-prezydencką V Republikę. W ostatnich dekadach francusko-niemieckie pojednanie i współpraca miało kluczowe znaczenie dla politycznej i ekonomicznej integracji w Europie, włącznie z wprowadzeniem Euro w styczniu 1999.


Kuchnia francuska

- uważana jest często za jedną z najlepszych na świecie, wywarła przez wieki duży wpływ na inne kuchnie, zwłaszcza zachodniej Europy. Najczęściej kojarzona jest (choć nie zawsze słusznie) z żabimi udkami, ślimakami, bagietką, serami i winem. Wbrew pozorom kuchnia francuska jest bardzo zróżnicowana. Francja słynie z ogromnej ilości (około 400) gatunków sera! Do posiłku koniecznie musi być wino.
We Francji spożywane są trzy główne posiłki w ciągu dnia:
Śniadanie (petit déjeuner) - składa się zazwyczaj z bagietki lub croissanta (rogalika) z dżemem lub masłem oraz kawy lub czekolady, które podawane są w małych miseczkach, by dzięki temu móc w nich zamaczać bagietkę. Coraz częściej podczas śniadania pije się także sok pomarańczowy.
Obiad (déjeuner) - spożywany między południem a godziną 14. Jest posiłkiem obfitym, kilkudaniowym: najpierw podawane są przystawki (entrée), potem danie główne, sery, deser i kawa. W przeciwieństwie do polskich zwyczajów, we Francji zupy nie stanowią nieodłącznego elementu obiadu i nie spożywa się ich zbyt często.
Kolacja (dîner) - spożywana jest dość późno - między 20 a 22 i trwa zazwyczaj dość długo. Podawane są dania na ciepło.
Podczas posiłków zawsze pije się wodę, nalewaną prosto z kranu, a do obiadu także wino, które ostatnio coraz częściej bywa zastępowane piwem.


Literatura

: Najbardziej znani pisarze francuscy to: Francois Rabelais, Michel de Montaigne, Molier, Alfred de Musset, Stendhal, Marcel Proust, , André Malraux, Antoine de Saint-Exupéry, Jean-Paul Sartre.
Malarstwo: Wybitni malarze francuscy lub tworzący we Francji: Edgar Degas, Henri Matisse, Claude Monet, Pablo Picasso, Auguste Renoir, Eugène Delacroix.
Słynni Francuzi: Ludvik XIV, Napoleon Bonaparte, Charles de Gaulle, Jean Michel Jarre, Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir, Jean Moliere.


Sport
Francuzi to entuzjaści sportu. Sporty narodowe to m.in. piłka nożna, kolarstwo i narciarstwo. Kolarstwo to jeden z ulubionych sportów, a wyścig Tour de France znany jest na całym świecie.
Sportem narodowym jest też gra w kule tzw. Boules lub inaczej Petanque. Polega ona na rzucaniu żelaznymi kulami, tak aby znalazły się jak najbliżej drewnianej kuli zwanej cochonnet (świnka) lub wybijaniu kuli przeciwnika. W miastach znajdują sie tzw. sindicat d"initative, gdzie udzielane są informacje o możliwości uprawiania sportu.

Przygotowała: Karolina Grabińska

 

 
.::Copyright ©2008 by Bramyunii::.
Kreator Stron www